четвер, 4 червня 2015 р.

Євромайдан SOS запрошує на фільм про Донбас

5 червня, о 19.00 у кінотеатрі “Кінопанорама” відбудеться прем’єра документальної стрічки “Відторгнення. Битва за Україну”, присвяченої подіям у Донецькій та Луганській областях минулої весни - “розхитуванню” Донбасу.
Рік тому в ці дні на східній Україні вже розгорталася повномасштабна війна. Протягом цих місяців величезних втрат, намагання побудувати сучасну армію та не втратити шанс на зміну країни більшість із нас навіть не мала часу озирнутися та осмислити все, що відбувалося весною 2014, зрозуміти - як і чому це все почалося?

Стрічка “Відторгнення. Битва за Україну” - це не спроба пошуку винних, хоча така спокуса є. Це спроба проаналізувати основні фактори, які спричинили війну, а також зрозуміти, чому не спрацювати ті фактори, які могли б цю війну зупинити. Це спроба дослідити також фактор насильства, який, на наш погляд, зіграв одну з ключових ролей у тому, що частина України сьогодні перебуває під окупацією.
Знімальна група свідомо не концентрувалася на бойових діях. Це вже інша історія, значно болючіша та складніша. Але, так чи інакше, вона стала наслідком тих зерен війни, які були посіяні весною 2014 року. Хоча… Хіба вони були посіяні тільки минулого року? Дехто починає відлік цієї війни з президентства Януковича. Дехто - з 2004 року помаранчевого Майдану, дехто - з Полтавської битви.
Під час створення фільму були записані інтерв’ю з більш ніж 50-ма свідками, героями, потерпілими, жертвами подій “Русской весни” на Донбасі. Переважно це представники громадянського суспільства, але не тільки. Це також представники місцевих органів влади, правоохоронних органів, які залишилися вірними присязі. Саме вони є головними нараторами, тими, хто розповідає свою історію, яка насправді є значно масштабнішою історією ключового за останні десятиріччя моменту як для України, так і для Росії та Східної Європи.
Назва стрічки багатьом може видатися неясною, неоднозначною та амбівалентною. Певною мірою її можна вважати метафорою подій на сході весни 2014. Бо однозначну відповідь щодо того, яким же був головний фактор, - знайти складно. Російська спецоперація? Необачність східноукраїнських олігархів, які не втримали ситуацію? Слабке громадянське суспільство східної України? Брак політичної волі нового політичного керівництва країни? Тотальне зрадництво в лавах правоохоронців та місцевих органів влади? У кожного - своя власна версія, але, здається, однозначним є те, що ця битва - не лише за Донбас, а за виживання України.
Фільм є результатом співпраці ініціативи Євромайдан SOS, Київського Будинку прав людини, Центру Громадянських Свобод та інтернет-каналу Ukrlife.tv.

Немає коментарів:

Дописати коментар